Notice: Undefined index: bme-message in /hosting/www/bmesoft.cz/i-chovatel/wp-content/plugins/bmesoft-cz/bmesoft-cz.php on line 257

Nejen o canicrossu s Martinem Urbančíkem

Canicross, scootering, bikejoring, skijoring a mushing mají jedno společné. Je jím PES, váš sportovní partner. Když na severní Moravě vyjmenujte všechny tyto sporty, můžete k psovi přidat i Mushing team OstravaKonkrétně se v jednotlivých disciplínách běhá nebo jezdí:
canicross – běh se psem,
scootering – jízda na koloběžce s jedním nebo dvěma psy,
bikejoring – jízda na kole se psem,
skijoring – jízda na lyžích se psem,
spřežení (mushing) – jízda na saních nebo vozíku se dvěma nebo více psy.

Více o běhu se psem, tedy canicrossu, se kterým se setkáte na horách stále častěji, jsem si povídala s Martinem Urbančíkem, předsedou Mushing teamu Ostrava.

Kdy a odkud se k nám canicross dostal?
Canicross tedy běh se psem přesněji spíše „za psem“ se v ČR začal objevovat na konci osmdesátých a na začátku devadesátých let. První závody v kategorii běžec a pes byly pořádány od roku 1993 a to hlavně v Praze a středních Čechách. První oficiální závod a současně také první závod sportů psích spřežení v Praze se konal v září 1993. První mistrovství ČR v canicrossu se pořádalo 9. – 10. 11. 1996. Přiznám se ale, že jsem tyto začátky nezažil a pro tyto informace jsem musel zabrouzdat na stránky canicrossového pamětníka Františka Burdy.

mushing3
Foto: Mushing team Ostrava

Předpokládám, že pro canicross budou nejvhodnější psi, kteří rádi běhají. Lze obecně říct, které plemeno je pro canicross nejčastěji využíváno?
Canicross, lze dělat s každým psem, který rád běhá. Závody to také v současné době potvrzují. Kdo chce být v canicrossu opravdu úspěšný, sáhne většinou po speciálním plemenu a tím je Evropský saňový pes, což je kříženec ohaře. Toto hyperaktivní plemeno vlastní drtivá většina našich nejúspěšnějších canicrossařů. Na závodech dále uvidíte: Alaskan Husky, Kokršpaněl, Americký stafordšírský teriér, Beauceron, Belgický ovčák, Border kolie (velmi početná skupina), Čs. Fousek, Hovawart, Flat coated retriever, Chodský pes, Labrador, Malinois, Rhodézský ridgeback, Sibiřský husky, Český horský pes a další.

Jaké je potřebné vybavení pro tuto disciplínu?
Potřebujete čtyři základní věci. Kvalitní postroj pro psa, který mu dobře sedí, nikde ho netlačí a může se do něj pohodlně opřít. Druhou věcí je vodítko. To, ale musí být pružné. Tzn., že většinou je řešeno tak, že část vodítka je pružná, aby tlumila nárazy, které vznikají při běhu. V hantýrce říkáme tomuto vodítku „lajna“. Další věcí je speciální opasek pro běžce. Pro představu se jedná o opasek, jenž je podobný horolezeckému sedáku, ale je jednodušší. Stejně jako musí postroj sedět psovi, tak opasek musí sedět běžci. Tyto tři věci poté tvoří celek. Běžec má opasek ke kterému má připevněné pružné vodítko a toto vodítko je na konci připevněné k postroji psa. No a tou poslední věcí jsou kvalitní běžecké boty.

Jak je to na soutěžích? Běhá se se psy s PP nebo i se psy bez PP?
Na soutěžích canicrossu  v ČR  se běhá  se psy bez PP.  Tím důvodem je, že psi speciálně křížení pro tento sport jsou vlastně kříženci. Např. Evropský saňový pes (ESP), kterého jsem již zmiňoval, může mít např. v sobě ohaře, alaskána, greyhounda. Tihle psi tedy PP nikdy nebudou mít, a že by byli někdy jako uznané plemeno, se asi nedočkáme. Chtěl bych ale upozornit, že drtivá většina chovatelů ESP si vede rodokmeny svých psů  a sportovních úspěchů předků. Pro zájemce o ESP je to jedním z hlavních vodítek, jaké ESP a od koho si pořídit. A co se týká psů s PP, tak např. ve sportu psích spřežení jsou i disciplíny, které mají uzavřené kategorie pouze pro psy s PP, ale to je zejména u spřežení.

Do jakých kategorií se soutěžící rozdělují?
Záleží, jestli máme na mysli pouze canicross nebo i jiné individuální disciplíny. Canicross se podle oficiálních řádů sled sportu psích spřežení (SSPS) dělí pouze na canicross muži (CCM), ženy (CCW) a junioři (CCJ). V poslední době se ale objevuje i další dělení a to dle váhy psa. Tzn., že zmiňované kategorie se dále dělí např. na kategorie CC se psem do 24,9 kg, nebo CC nad 25 kg. Je to zejména díky tomu, aby i závodníci s menšími psy si přišli na své a měli šanci bojovat o umístění. Ono totiž je velký rozdíl táhne-li vás pes vážící 36 kg a pes, který má pouze 18 kg.

Mimo canicross máme v individuálním mushingu další kategorie a to bikejoring muži a ženy (pes a jezdec na kole) a  scooter (pes a jezdec na koloběžce) s jedním nebo dvěma psy. U scooteru se kategorie nedělí na muže a ženy.

mushing2
Foto: Mushing team Ostrava

Který závod je tím nejdůležitějším, který se letos bude konat v ČR?
Největším, nejvýznamnějším a nejdůležitějších závodem bude letos závod Mistrovství  Evropy  ECF (Evropská canicrossová federace) v Novém městě na Moravě ve Vysočina aréně. Závod proběhne  ve dnech 14. – 16. 10. 2016 pod taktovkou klubu TJ Sokol Maxičky.  Pro canicrosaře je to opravdu velký svátek.

Na Vašem webu jsem se dočetla, že také pořádáte závody. Lze ve zkratce popsat, co obnáší uspořádání závodu?
Především to obnáší mít kolem sebe sehranou partu dobrovolníku a nadšenců tohoto sportu. Bez těch žádný závod neuděláte. Dále musíte mít vhodné místo, kde závod proběhne. Ne všude jsou ze závodu se psy nadšeni. Musíte také pamatovat na bezpečnost závodníků a jejich psů. Musíte mít dostatek místa na to, kde budou psi v době před a po závodě a také zázemí pro všechny zúčastněné. Před samotným závodem Vás čeká vyběhání různých povolení na úřadech a u vlastníků pozemků, kde se závod bude konat. Závod se psy bych si bez povolení nedovolil. Závod v dnešní době nelze pořádat bez sponzorů. Takže dlouho dopředu musíte oslovit různé organizace a firmy, zda jsou ochotni na váš závod něčím přispět. To jsou věci, které mě v rychlosti napadly, ale je jich mnohem více. Samotný závod začínám plánovat cca půl roku dopředu, a jak se blíží den startu, tak trávíte přípravou více a více času. Týden před startem, trávíte závodem většinu dne.

Jaké psy doma máte Vy a kterým disciplínám se věnujete?
Já mám doma čtyři psy. Rhodezského ridgebacka „Maxe“ se kterým jsem s canicrossem začínal a pak tři feny Evropského saňového psa. Juli, Ziru a Meggie. Juli a Zira jsou potomci Meggie. Já jsem postupně vyzkoušel všechny disciplíny. Začínal jsem canicrossem, pak jsem nějakou dobu jezdil bikejoring. Největších úspěchu jsem ale dosáhl v kategorii SC2, což je koloběžka tažená dvěma psy.

Máte-li chuť a doma čtyřnohého běhavce, určitě canicross vyzkoušejte. Info ke společným tréninkům, na kterých vám zapůjčí výstroj, hledejte na facebooku Mashing teamu Ostrava. Odpovědi na řadu dalších otázek od vysvětlení pojmů, rekonvalescence a pitného režimu psa, používaných povelů a řady dalších si můžete přečíst na  webových stránkách Mushing teamu Ostrava v návodech.

mushing1
Foto: Mushing team Ostrava

Autor: Ilona Spilková

 

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ReklamaPracuji...