Notice: Undefined index: bme-message in /hosting/www/bmesoft.cz/i-chovatel/wp-content/plugins/bmesoft-cz/bmesoft-cz.php on line 257

Fyzioterapie zvířat

Víte o tom, že můžete svému psovi dopřát fyzioterapii? Komu především je fyzioterapie určená, jak vypadá a kde se v Praze na fyzioterapii objednat se dozvíte v rozhovoru
s Bc. Kateřinou Plačkovou, CCRP.

fyzio2Jak a kdy jste se k fyzioterapii zvířat dostala? Věnujete se výhradně fyzioterapii psů nebo i jiných zvířat?

Rehabilitaci zvířat se věnuji od roku 2008. Tenkrát byl tento obor naprosto neznámý, existoval pouze v zahraničí, proto bylo nutné vzdělávat se postupně v rehabilitačních metodách zaměřených na humánní sféru. Ostatně z lidských metod vychází téměř celá fyzioterapie zvířat, jen je třeba je správně přizpůsobit anatomii konkrétního zvířecího pacienta.
O rehabilitaci jsem ani já tenkrát neuvažovala, nemohla jsem, neboť jsem to neznala. Trávila jsem ale velmi mnoho času u koní a vzhledem k tomu, že jsem cítila potřebu se po výkonu o jejich tělo postarat, udělala jsem si lidský masérský kurz a masáže na koně aplikovala, pouze soukromně. Pak jsem nastoupila na jednu velkou pražskou veterinární kliniku na pozici rehabilitační sestry a to byl začátek. Vycestovala jsem časem do zahraničí a získala mezinárodně uznávanou certifikaci fyzioterapeuta psů, který uděluje veterinární fakulta americké univerzity v Tennessee na základě poměrně náročné zkoušky a dalších podmínek. Díky této zkoušce smím užívat titul CCRP – Certified Canine Rehabilitation Practitioner.
I přes to, že koně mě vlastně nepřímo přivedli k tomuto poslání, věnuji se spíše malým zvířatům. Psi jsou nejpočetnější skupinou, která fyzioterapii vyhledává, ale měla jsem možnost věnovat se i několika kočkám, ochrnutému nosálovi, ještěrce nebo sportovně využívanému králíčkovi.

Předpokládám, že jednotlivé úkony fyzioterapie závisí na problémech pacienta, který k vám přichází. Jakým konkrétním procedurám se věnujete?

Máte pravdu, zakládám si na tom, aby se každému pacientovi ušil rehabilitační plán přímo na míru. Fyzioterapie není o jedné metodě a ani stejná diagnóza u psa není ve svém projevu na těle psa stejná. Proto je krásná výhoda, že fyzioterapie je nástroj velmi a velmi komplexní, který využívá mnoha možností, od použití fyzikálních terapií – nejčastěji například elektroléčba, terapeutický ultrazvuk nebo laser, po manuální metody, jako jsou masáže, další uvolňovací techniky, různé druhy kloubních mobilizací
a protahování svalů. Krom toho jsem si za roky práce především s neurologickými pacienty vybudovala svůj vlastní systém cvičení a reflexní stimulace, který velmi úspěšně staví na nohy ochrnuté psy, kteří necítí své pánevní končetiny vlivem poškození míchy. Nerada bych, aby to znělo jako chvástání, ale na tuto skutečnost jsem opravdu hrdá. Tento systém vrací do života i psy, kteří by mohli být odsouzení přinejlepším k vozíku, nebo i k utracení.
V novém centru disponuji velmi moderní rehabilitační vanou s podvodním pásem, která umožňuje psům pohybovat se v teplé vodě, která jejich tělo nadnáší, umožňuje bezbolestný a uvolněný pohyb, ale zároveň poskytuje nástroj zvýšené fyzické aktivity při překonávání odporu, který voda klade. Pás má regulovatelné rychlosti a je možné ho naklánět, aby pes mohl chodit například do kopce. Také lze připojit v průběhu pohybu ve vodě silný proud whirlpoolu či podvodní masáž. Přístroj umí i zaznamenat jednotlivé návštěvy konkrétního pacienta a měří rychlost, kterou pes chodí, vzdálenost, kterou ujde i například teplotu vody. Téměř všichni naši pacienti mají rehabilitační plán založený na kombinaci vodní terapie, která přináší úžasné výsledky, spolu s manuální prací a aktivním posilováním, například na balančních pomůckách.
Jsou ovšem psi, na kterých i celou terapii pracuji pouze manuálně. Nejčastěji se jedná o aplikaci různých druhů uvolňování svalového napětí v kombinaci s kloubními mobilizacemi. Poměrně známá je Dornova metoda, kterou aplikuji na zvířecí tělo často. Kromě psů s podezřením na problémy s meziobratlovou plotýnkou je to metoda, která má široké použití a skvělé výsledky.
Ze psího pacienta, který byl například nějakou dobu imobilní, se tedy postupně stane aktivní pes, který z rehabilitační péče v ideálním případě přechází na pravidelné preventivní návštěvy.

Lze konkrétně určit psí rasu, která je ve vašich rukách nejčastěji?

Specializuji se na práci s ochrnutými psy, proto velmi často pracuji s jezevčíky či francouzskými buldočky, kteří velmi trpí na problémy s páteří. Skladba psích plemen
je ale variabilní a nedá se úplně říci, že nějaké plemeno naprosto vyniká ve skladbě pacientů.

Rehabilitují u vás psi po úrazech, pracovní i závodní. Dochází k vám i jiný okruh zvířat?

Psi v rekonvalescenci tvoří největší skupinu. Druhá největší skupina psů navštěvujících rehabilitaci jsou psí senioři. To je krásná práce s nimi. Většinou kromě analgetik už jim veterinární lékař nemůže moc pomoci. Rehabilitace je skutečně efektivně vrací zpět do aktivnějšího života. Sportovní psi začínají být poměrně velkou skupinkou, která zjišťuje, že psího sportovce, který často podává neuvěřitelné výkony, je třeba se pravidelně starat. Nejmenší skupinkou jsou výstavní psi, nebo pejsci, kteří přijdou jen tak
na masáž nebo na preventivní ošetření. Přitom prevence je důležitým nástrojem k předcházení problémům s pohybovým aparátem!

Jak pracujete se psy, kteří nechtějí spolupracovat?

Spolupráce je to správné slovo. Fyzioterapie je o pravidelných návštěvách, proto si velmi zakládám na vybudování důvěry mezi mnou a ošetřovaným psem. Taková důvěra se u těch, kteří nejsou ochotní spolupracovat, tvoří poměrně dlouhou dobu a chce to notnou dávku trpělivosti a jemného, přesto pevného přístupu. Někdy jsou hranice, které si vzájemně se psy klademe, poměrně křehké a je třeba je posilovat. Někteří pejsci nejsou zpočátku ochotni mi tolerovat manipulaci nebo nastavený pohybový režim, proto je ideální pracovat na pamlsky a mnoho pochval. Jakmile si pes vezme pamlsek, pak se začne soustředit na dobroty a pracuje zcela ochotně. Ti, kteří pamlsky odmítají, časem zjišťují, že nedělám nic, co by jim způsobovalo bolest a začnou si fyzioterapii i užívat. Chce to pouze trpělivost a stálou komunikaci. Práce s tělem psa
je vlastně rozhovor, kdy já prostřednictvím svých rukou mluvím s tělem psa a pomalu překonávám bariéru, kterou mi pes ze začátku nastavil.

Jste na všechno sama nebo máte tým spolupracovníků? Kde najdeme více informací k fyziocentru?

V této chvíli mám jednu kolegyni, kterou jsem si před dvěma lety zaškolila a která mě nyní následovala do poměrně nově vybudovaného centra fyzioterapie zvířat, které se otevřelo pro zvířecí pacienty na konci ledna tohoto roku. Prostoru i pacientů mám díkybohu dostatek, proto samozřejmě uvažuji o rozšíření týmu. Každopádně nyní je spíše čas vydechnout po náročné realizace a pomalu se začít nadechovat a realizovat další plány. Chci zachovat především kvalitu rehabilitační péče, pro kterou nás vyhledávají majitelé psů z celé republiky. Nikam nespěchám :).

Kontakt na webové stránky, které brzy projdou kompletní rekonstrukcí je www.physiodog.cz.
Nové centrum se nachází na adrese Žukovského 887, Praha 6-Ruzyně.
Na Facebooku nás najdete pod názvem Fyzioterapie pro psy – Physiodog.
Většinu publikací, článků, které otiskly časopisy nebo televizní reportáže máme buď na FB stránkách, nebo volně přístupné na webu.

Fyzioterapie Kateřiny Plačkové, foto Tomáš Nosil
Fyzioterapie Kateřiny Plačkové, foto Tomáš Nosil
Fyzioterapie Kateřiny Plačkové, foto Tomáš Nosil
Fyzioterapie Kateřiny Plačkové, foto Tomáš Nosil

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ReklamaPracuji...